19.2 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůZahradaZavlažování je klíčem ke krásnému trávníku

Zavlažování je klíčem ke krásnému trávníku

Kdo by nemněl rád léto? Je teplo, dny jsou delší, slunce svítí jasněji a zahrady jsou plné života. Ale s příchodem teplých letních měsíců přichází i problém udržet náš trávník krásný a zelený. Nejste si jisti, jak na to? S využitím cíleného zavlažování zůstane váš trávník během letních měsíců, stále svěží až radost pohledět. Od správného množství vody až po nejlepší čas pro zavlažování. Pojďme si říct to potřebné pro udržení vaší zahrady stále zelené.

Kdy a jak často zalévat

Nejlepší doba pro zavlažování trávníku je brzy ráno. V tomto čase je teplota nižší než v průběhu dne a slunce není tak silné, což minimalizuje odpařování vody. Zalévat můžete samozřejmě i večer, ale vzhledem k tomu, že voda zůstává na trávníku přes noc, není to příliš ideální. Co se týče toho jak často trávník zalévat, obvykle stačí asi jednou týdně, ale to se samozřejmě bude lišit v závislosti na typu půdy a teplotě. V horkých letních dnech budete muset zalévat častěji, protože cílem je udržovat půdu stále mírně vlhkou, ale zase ne příliš mokrou.

Správné množství vody

Množství vody, které trávník potřebuje, závisí na několika faktorech, včetně typu trávy, půdy a klimatických podmínek. Obecné pravidlo je, že trávník by měl dostat asi 2,5 až 4 centimetry vody týdně, včetně srážek. Můžete to změřit jednoduše umístěním několika prázdných konzerv po zahradě během zalévání. Tento jednoduchý trik pomůže zajistit, že trávník dostane právě tolik vody, kolik potřebuje. Ani víc, ani míň. Důležité je také pamatovat, že přílišné zalévání může být stejně škodlivé jako to nedostatečné. Nadměrná vlhkost může vést k problémům, jako je rozvoj chorob, škůdců a plevelů. Proto musíte najít tu správnou rovnováhu a udržovat ji, aby trávník zůstal zdravý a silný i během nejteplejších letních dnů.

Technika zavlažování

Ujistěte se, že váš zavlažovací systém pokrývá celý trávník rovnoměrně. Pokud budete některé místa zavlažovat příliš a jiné naopak vynecháte, může to způsobit nerovnoměrný růst trávy a výskyt suchých míst. Pokud používáte postřikovače, ujistěte se, že jsou správně nastavené. Moderní zavlažovací systémy, jako je kapkové zavlažování nebo inteligentní zavlažovací systémy vám pomůžou celý proces usnadnit a zároveň ušetřit vodu a čas. Tyto systémy si můžete naprogramovat, aby zalévaly v určitou dobu a přesné množství. Některé systémy vybavené správnými čidly a nastavením dokonce samy reagují na aktuální počasí a stav půdy.

Správné zavlažování trávníku v létě je krok správným směrem k jeho zdraví a kráse. Při správné péči a zavlažování zůstane váš trávník stále bujný a zelený i v nejteplejších letních měsících.

zeny
Předchozí článek
Další článek

Mohlo by Vás zajímat

PR článek