-0.4 C
Brno
Neděle, 10 prosince, 2023
- Reklama -časopis
DomůAktualityZábavná vývrtka s tváří umělkyně

Zábavná vývrtka s tváří umělkyně

Huncoutský úsměv, oválná tvářička orámovaná krátce zastřiženým účesem, splývavé letní šaty a klouby ohebné jogínky. Kdo je tato sympatická dvacetiletá kráska? . Na trh ji uvedl italský výrobce doplňků pro domácnost Alessi, který si díky spolupráci s těmi nejlepšími světovými designéry vybudoval pověst průkopníka vyspělé designérské kultury.

Zábavnou vývrtku pro firmu navrhl Alessandro Mendini (83), jeden z nejvlivnějších italských autorů. Tento architekt, designér a teoretik významnou měrou poznamenal italskou postmodernu druhé poloviny 20. století. Ve všedním objektu zhmotnil vše, co na tvůrčí práci miluje: „Rád si hraji a zbožňuji ironii. Často se tak propracuji k výrazu čisté dětské radosti. Moje návrhy jsou potom jako hračky, které můžete používat i přesto, že už dávno nejste dětmi!“

Toystory
Mendini velmi dobře věděl, že přes nostalgii dětských vzpomínek si snadno získá city zákazníků. V roce 1993 začal pracovat na návrhu hračkářsky ztvárněné vývrtky. Inspirován podmanivou elegancí své dobré přítelkyně, umělkyně a návrhářky Anny Gili vytvořil figurku šibalské dámy s vysmátou tváří. Kroucením její hlavičky se spirála vývrtky ukrytá pod sukní zavrtá do korkové zátky. Anna G. zároveň s tím zvedá štíhlá ramena. Otevření vínové láhve je pak jen otázkou prostého připažení.

Mendini ztvárnil léty ověřený mechanismus standardní vývrtky jako „designérský portrét“. Právě přes tyto „emoční kotvy“ ke každodenním předmětům si člověk vytváří svůj osobní domov. Vedle zřetelného užitku je právě emoce tou nejdůležitější složkou úspěšného (udržitelného) designu.

Přírůstky v rodině
Anna G. nezůstala dlouho osamělá. Mendini během dvou desetiletí zúročil její hravý charakter návrhy dalších „Aniček“. Rozličné zátky na láhve, svícny či mlýnky na pepř tvoří komorní rodinku sympatických doplňků. V roce 2003 si Anna G. našla dokonce manžela. V podobě menšího otvíráku Alessandra M. Autor do něj přetavil svůj vlastní autoportrét ve šviháckém klobouku.

Vývrtky, zátky i další Mendiniho návrhy vyrábí Alessi od roku 1994 dodnes. Každý rok jim obměňuje barvy šatů nebo celkový styling a v limitovaných nákladech z nich dělá objekt sběratelského kultu.

zeny
Předchozí článek
Další článek

Mohlo by Vás zajímat

PR článek