Dvě prominentní Pařížanky, které v jejich nezaměnitelném šarmu zná celý svět, slaví letos stejné výročí.
Ve své podstatě jsou sice rozdílné, ale přece mají mnoho společného. Při návštěvě Paříže je sotva přehlédnete ai v úctyhodném věku 125 let si zachovávají mladistvý šmrnc.
Židle Bistro od firmy Fermob je považována za jedno z prvních skládacích exteriérových sezení na světě.
Otázka pokroku
Řeč je o dvou ikonách francouzského hlavního města – notoricky známé Eiffelovy věži a trochu méně okázalé zahradní židli bistro.
Kromě data narození či společného přívlastku „typicky pařížské“ spojuje Eiffelovku s jednoduchou židlí ještě cosi.
Obě zhmotňují příznačný francouzský kumšt: kombinaci odvážného technologického experimentování, pečlivé řemeslné kvality, zdrženlivé elegance a v neposlední řadě také typickou „joie de vivre“ – radost ze života.
V nebotyčné věži i komorní židli se podařilo zachytit to nejlepší, co civilizační vývoj na konci 19. století Pařížanům nabízel.
Konstruktérská výzva
Zahradní židle, kterou dnešní svět zná pod označením bistro, se zrodila v roce 1889. Tehdy si ji ještě pod názvem simplex nechal patentovat francouzský konstruktér Édouard Leclerc.
V původním názvu simplex zachytil dva základní rysy návrhu. Židle totiž vyhoutal jako extrémně jednoduchou a zároveň komplexní konstrukci.
Využil v té době módní materiál ocelových prutů. Jejich důmyslným poohýbáním a pospojováním sestavil skládací židličku, která byla navzdory křehkému vzhledu dostatečně robustní i pro těžší váhy.
Chuť na Paříž
Pro svou povětrnostní odolnost se stala ideální pro použití v exteriéru – v zahradách, parcích a také ve spletitých uličkách kolem řeky Seiny.
Spekulativní majitelé zdejších vyhlášených bistier a kavárniček totiž v úsporném skládacím vynálezu získali skvělý nástroj, jak obejít placení licence za zřízení pouliční terasy.
Pohotové židle prostě rozložily na dlažbu – et voilà! – stylové posezení, které se v dnešní Paříži těší tolik oblibě, bylo na světě.
Útlé židle simplex v originálech i generických napodobeninách okamžitě zaplavily město a staly se jeho nedílnou součástí. Lidé je začali jednoduše označovat jako „ty bistro židle“.
Nesmrtelný šlágr
Na začátku 20. století začala skládací židle podle originálního Leclercova patentu vyrábět zahradní firma Fermob.
Povzbuzovaná neustálou poptávkou pařížské gastronomické scény udržela její výrobu dodnes. Ve spolehlivé všestrannosti i v genialitě prosté konstrukce získala jistoty nesmrtelné designérské ikony.
Za celých sto let nemusela společnost Fermob změnit na bezvadném návrhu téměř nic. Vylepšila jen použitý kovový materiál, který přirozeným technologickým vývojem získal lepší parametry. Přidala také přehrště pestrých odstínů, nanášených na galvanizovanou ocel v podobě práškové barvy.
Kovová židle s plechovými laťkami sedáku a nůžkovým mechanismem skládání je již více než století považována za esenci bezstarostných chvil, letní atmosféry provoněné kávou či limonádou.
Z uliček velkoměsta si cestu našla i do soukromých zahrad a dokonce do interiérů, kde diskrétním šarmem září jako autentická Pařížanka.