27.3 C
Brno
Sobota, 27 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůAktualityJak udělat z grilovačky kulinářský zážitek

Jak udělat z grilovačky kulinářský zážitek

Bez ohledu na to, zda právě rozfukujete uhlíky v malém vaničkovém grilu ze supermarketu, nebo otáčíte knoflíkem hořáku velkého plynového grilu. Stačí však málo a tradiční posezení při grilovaných uzeninách, hamburgerech a plátcích marinovaného masa se může změnit na skutečný kulinářský zážitek.

Moderní grily přicházejí s výbavou, která podstatně rozšiřuje možnosti jejich využití. Je to, jako by se ohniště s grilovacím roštem změnilo na plnohodnotnou kuchyni.

Nenapodobitelná chuť
Co mají společné stará kachlová kamna a moderní grily? Spojuje je vysoká teplota, při které se suroviny mění v lákavé pokrmy. Bez větší námahy se pod víkem grilu vyšplhá teplota k hranici 400 °C a je-li v ohništi dostatek paliva, drží se stabilně na stejné úrovni. Je to jako horko ve staré peci, jaké v moderní elektrické či plynové troubě nikdy nedosáhnete.

Díky tomu vše chutná jaksi lépe a nejednou se při prvním hltu vynořují vzpomínky na nedělní oběd u babičky, která na své kachlová kamna nedala nikdy dopustit. Při vysoké teplotě se cukry mění na karamel, tuky rozvíjejí svoji jemnou chuť a maso se peče tak, že se téměř rozebírá na vlákna, která už nemá co držet pohromadě. Je to jako exploze intenzivních chutí, nezapomenutelných vůní a jemnosti čerstvých surovin.

Chcete-li si užít tuto parádu, pak je důležité, aby byla teplota nad roštem stejně vysoká jako pod ním. Víko grilu funguje jako teplotní zrcadlo. Odráží paprsky tepla zpět do topeniště a zabraňuje ochlazování surovin proudícím vzduchem. Ať už jde o kotlový gril, pultový nebo výklopný, všechny z nich mají tu správnou výbavu.

Díky tomu dokážete upéct roli masa hrubou jako vysportované stehno až do středu, aby maso bylo jemné, křehké a šťavnaté zároveň. To byste na vaničkovém grilu s roštem bez víka nikdy nedokázali.

Když rošt nestačí
Čerstvý plátek masa zasipí na rozpáleném roštu a ten do něj ve zlomku vteřiny vypálí značku, jako by šlo o klubové tetování. Ať už má gril ocelový nebo litinový rošt, grilovačka probíhá stejně. Šťáva odkapává do sběrné nádoby nebo přímo do topeniště a vy se věnujete tradiční rutině. Obracet a dávat pozor na to, aby se suroviny v záři topeniště nevysušily. Pod chvílí cosi propadne, jindy se nalepí víc, než nám je milé. Roštem však výbava grilů nekončí.

Co byste řekli na klobásky, které se svou šťavnatostí dokáží vyrovnat těm jarmarkovým? Ať zvládáte grilování na roštu jakkoli zručně, jarmarkové šťavnatosti nedosáhnete. To proto, že uzeniny je třeba grilovat ve vodní lázni. Právě proto k modernímu grilu patří litinová nádoba s nízkým okrajem. Naplníte ji vodou nebo vývarem, ponoříte do ní klobásky a čím déle setrvají v lázni, tím lepší jsou. A to neplatí pouze pro ně, ale také pro hamburgery z mletého masa. Začnete dušením a pokud se voda odpaří, přecházíte na prudké pečení. A když do výpeku nasypete na plátky nakrájenou cibuli a podlijete ji pivem, aby se z litiny uvolnily všechny ty dobroty, víte, že jinak to už dělat nebudete.

Kuře, které nezklame
Grilovací podstavec na kuře je jako děrovaný tác s vysokým límcem uprostřed. Jakmile na ni nastoknete kuře, horký vzduch proudí do jeho útrob a pod víkem se vše peče zevnitř i zvenčí rychlejším tempem, než se voda z masa stíhá odpařovat ven. Stačí třicet minut a vy víte, že bez vaší zásluhy bude kuře přesně takové, jak má být. Odděluje se od kosti a jeho křupavá kůže prosáknutá vůní bylinek zahaluje běloučké šťavnaté maso. Bez otáčení na rožni, bez jakéhokoli dohledu. Není lepší cesty pro začátečníka, jak se seznámit s možnostmi kotlových grilů.

Podstavec na kuře však nechává kolem sebe mnoho prostoru, který by bylo na škodu oželet. Pokud ho zaplníte zeleninou a bramborami nakrájenými na plátky, máte rázem přílohu, jejíž příprava netrvá déle než pečení kuřete. Není proto žádnou náhodou, že děrovaný podstavec má lem, který vás k tomu přímo vybízí.

Rizoto podle vašeho gusta
Jak jde dohromady gril a wok – litinový či z ocelového plechu potaženého smaltem? Na to přijdete ve chvíli, kdy na tuku začnete smažit bílou rýži z papírového sáčku a začnete k ní přidávat ty nejlepší dobroty světa. Když vývar začne bublat a rýže měknout, pod chvílí je jasné, že rizoto či paella naplní stůl v sytosti a nikdo ani nepomyslí na to, že za tuto dobrotu lze vděčit právě grilu.

A pokud veškerou rýži a zeleninu vyměníte za pečlivě nakrájené kousky zvěřiny a předvedete svou mistrovskou práci s kořením, vaše snaha vyústí do guláše, kterému není páru. Přestože jste u něj v mělkém woku strávili jen hodinu, maso ze sebe vydalo všechny chutě, jako kdybyste ho v kotlíku nad ohništěm pomalu dusili celé odpoledne. Expresní rychlost grilu je v tuto chvíli svižnější než tlakový hrnec. Vysoká teplota dělá zázraky a je jen na vás, abyste doplňovali vodu a míchali tak, aby byl z toho zážitek.

Nejjemnější mezi masy
Možná jste to už kdesi viděli. Cedrová deska se dva dny močí ve vodní lázni, aby skončila s porcí ryby či jemného drůbežího masa na rozpáleném roštu grilu. Pod víkem funguje jako jakási brzda, která dává masu šanci rozvinout jeho nejjemnější chutě a struktury. Jako byste pařili, dusili a pekli zároveň.

Na ní lze připravit ty nejdelikátnější a nejjemnější kousky masa, pro které by byly rošt či litinová deska cestou do záhuby. A pokud máte pocit, že jste přece jen králem marinád, můžete to klidně zkusit is nimi.

Zvládnete i křupavé pečivo
Kamenná i litinová deska dokážou gril s víkem proměnit ve skutečnou kamna. Ať máte rádi čerstvý chléb, pečivo, koláče, nebo neumíte odolat pestrosti pizzy, všechny si můžete ve vyhřátém ohništi na takové desce pod víkem upéct. Stabilní teplota, vzduch, který pod víkem nabírá z těsta vlhkost, jsou zárukou, že se vám všechno povede.

A pokud se k tomu přivine nezaměnitelná vůně grilu, budete sklízet kulinářské úspěchy na všech stranách. Najednou jako kdyby se z grilu stala všestranná kamna, ve které můžete péct, grilovat, vařit, dusit a opékat všechny druhy surovin. Z grilovačky se stává kulinářský zážitek, který zachází za hranice všednosti. Právě tak se cítili naši předkové, když si užívali předností vaření na otevřeném ohni.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek