20.1 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůBydleníUdělejte v bytě dobrý první dojem

Udělejte v bytě dobrý první dojem

Vstupní chodba, předsíň nebo hala je to první, co uvidí vaše návštěvy. Tento prostor se při zařizování interiéru často přehlíží, ale jelikož jde o vstupní bránu do vašeho domova, neměli byste ji opomíjet. Abyste udělali dobrý dojem.

Primárním úkolem vstupní chodby je usnadnit přechod zvenčí do nitra bytu či domu, je to jakýsi uzel pro vstup do dalších místností. Zároveň je to místo, které plní odkládací funkci. Zbavujeme se zde bot, kabátů, tašek, deštníků a dalších potřebných věcí. Uvítací a odkládací funkce by měly spolu fungovat v harmonii, aby se například z chodby nestalo odkladiště. Jak toho však dosáhnout?

Úložný prostor
Rozhodujícím parametrem při zařizování vstupního prostoru bude jeho tvar a velikost. Podle toho se můžete rozhodnout, jaký nábytek a doplňky sem umístíte. V každém případě by na chodbě neměl chybět odkládací prostor na boty, kabáty, klíče, poštu a ostatní drobnosti, dále místo, kde se můžete při obouvání posadit a nakonec zrcadlo, abyste mohli zkontrolovat svůj zevnějšek před odchodem z domu.

Máte-li v předsíni dostatek místa, můžete odkládání svršků vyřešit vestavěnou skříní. Jelikož do ní budete věšet kabáty, hloubka by měla být 65 centimetrů. Nezapomeňte ovšem na to, že pro pohodlný pohyb a manipulaci by vám mělo před ní zůstat alespoň 90 centimetrů. Pokud si takový prostor nemůžete dovolit obětovat, zvolte otevřené věšení. Ať už v podobě vyčleněného místa na stěně, kam umístíte věšák nebo věšákové stěny či panelu. Ten můžete pořídit v kombinaci s lavicí a jednou ranou tak vyřešíte místo k sezení pro pohodlné obouvání a zouvání. Pokud máte děti, pamatujte na ramínka umístěná níže, aby na ně dosáhla.

V předsíni by neměl chybět ani botník a stolek nebo komoda na odkládání pošty, telefonů a jiných drobností. Pracujete-li spíše s úzkým a delším prostorem, vyberte si zúžené verze (hloubka do 45 cm) s případným dalším odkládacím prostorem.

Zásadním doplňkem v předsíni, zejména pro ženy, je zrcadlo. Máte-li dostatek prostoru, umístěte na zeď velké zrcadlo (140 cm a více), abyste si viděli celou postavu. Velké zrcadlo je také výborným prostředkem pro zvětšení úzkého prostoru a zesvětlení chodby.

Domácí galerie
Když jste vyřešili praktickou-odkládací funkci vstupního prostoru, přijde na řadu jeho zútulnění. Výběr podlahy, barvy na stěny a doplňků rozhodne o tom, jaký dojem vytvoříte při vstupu do svého příbytku. Předsíň můžete pojmout jako strohý, neutrální prostor, který otevírá dveře do „pestřeji“ zařízených pokojů. Nebo naopak můžete zvolit opačný princip a už zde naznačit, co mohou hosté čekat v dalších místnostech. Může to být prostor také pro projevení vaší osobnosti nebo rodinné historie. Například umístěte na jednu stěnu knihovnu, rámy s rodinnými fotografiemi, vašimi oceněními, případně vystavte výtvarná díla svých dětí. Zajímavým prvkem může být také jedinečný kus nábytku nebo umělecký předmět – socha nebo obraz.

V každém případě vstupní prostor bývá většinou tmavší, bez přímého světla, proto byste měli zvolit světlé barvy na stěny a dostatečné umělé osvětlení. Podlaha by měla být odolná, jelikož se po ní bude stoupat botami, ze snadno udržovatelného materiálu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek