3.3 C
Brno
Pátek, 26 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůZahradaRajčata zarodí i ve středu chodníku

Rajčata zarodí i ve středu chodníku

Zkuste vyměnit záhonu kypré půdy za tucet sáčků substrátu a můžete očekávat lákavou úrodu na místech, kde se obvykle zelenina nepěstuje.

Je to jako živý sen o šťavnatých rajčatech, křupavých okurkách a obrovských plodech lilku. Bez okopávání, trhání plevele a ochranného krytu z fólie či skla. Všechno se skrývá v taktice a správném načasování.

Pokud vyměníte záhonu kypré půdy za tucet sáčků substrátu, můžete očekávat lákavou úrodu na místech, kde se obvykle zelenina nepěstuje. Na předomí, na chodníku za verandou či po obvodu terasy. Takříkajíc, na dosah ruky. A to iv chladném podhorském klimatu, kde se půda jen zřídkakdy prohřeje do hloubky.

Příprava na výsadbu
Zahradnický substrát v 70litrových baleních se jeví být atraktivní volbou. Má hrudkovitou strukturu, je vzdušný a dobře zadržuje vodu. Na slunném místě je pro kořeny ideální mikroklima. Pokud je důkladně politý, rychle se zahřívá a teplomilná zelenina má „nohy v teple“. Pokud na prudkém slunci proschne, začne fungovat jako izolace a zabraňuje přehřívání. To plodinám vyhovuje.

Plastový obal substrátu je pevný a odolává působení slunce. Proto stačí jen z plochého sáčku vyformovat válec, usadit jej na podklad a provést drobné přípravy. Nejdůležitější je opěrný kolík, zapíchnutý do celé hloubky substrátu. Měl by být delší než 2,6 metru a mít dokonale zaoblené hrany. Jen tak unese tíhu násady plodů a nepoškodí ve větru rostliny. Praktická je i PVC trouba o průměru 50mm na zalévání, mělce zanořená do substrátu. Ve chvíli kdy zeleň přikryje povrch pytle, krhla se dostává k substrátu jen neochotně. K tomu pár otvorů na dně pro odtok nadbytečné vody a vše je připraveno.

Výsadbu není třeba uspěchat
Sluncem přehřátý substrát stimuluje sazenice k růstu intenzivněji než chladná země v záhonu. Proto okamžitě po výsadbě získávají náskok před prosadami ve volné půdě. Kořeny přerůstají rašelinou mnohem rychleji než hlínou, takže během několika týdnů vytvoří rozsáhlou síť, která vyživuje sazenici. Rozdíl mezi sazenicemi na zádi a v pytlích je neuvěřitelný.

Pravokořenné sazenice jsou fajn, roubované sazenice od množitelů však mohou růst ještě více zefektivnit. Z okurek si pozornost zaslouží odrůda Ministars, z lilků Madona, z rajčat úspěšně a bohatě rodily hybridní odrůdy Dasher, Picolino, Dolce Vita, Santorange a Sportivo. Ve štědrém prostoru velkého pytle se substrátem je však dost prostoru pro mohutný kořenový systém libovolných odrůd.

Sucho znamená stres
V průběhu měsíců cítit, jak se nároky rostlin na vláhu mění. Zatímco okurka s bohatou násadou plodů vystačí s poléváním jednou za dva dny, lilky vyžadují každodenní zálivku. Mají velkou listovou plochu a sucho způsobuje opadávání květin. Osvědčilo se, vyhradit si na ni čas v odpoledních hodinách, kdy její účinek potrvá nejdéle.

Pokud rajčata překročí svou výškou hranici dvou metrů a nasadí četné květenství a plody, nelze se vyhnout polévání dvakrát denně. Ráno a odpoledne, aby byla dávka vody rovnoměrně rozložena během dne. Výkyvy vlhkosti na citlivých odrůdách způsobují praskání plodů. Předvídáte-li svému záhonku sparťanský režim, vyvarujte se mimóz.

Jelikož do kapsy není vidět, zda je substrát vlhký nebo suchý, nejlepším indikátorem je palec ruky. Dokáže-li formovat přes fólii rašelinu, vláhy je dostatek. Pokud je povrch rašeliny kompaktní, je třeba se pustit do polévání.

Vaší strategií je výživa
Plodová zelenina je náročná na živiny a upřednostňuje převahu draslíku a fosforu nad dusíkem. Zásobní vyhnojení substrátu však vydrží jen na několik týdnů. Proto je třeba živiny průběžně doplňovat. Velmi dobře se osvědčil peletovaný ovčí hnůj Flovium. Lze jej nejen sypat na povrch substrátu pro zásobní hnojení, ale také vyrábět jeho výluh pro hnojení zálivkou a postřikem. I když nikdo z výrobců granulovaných organických hnojiv nepomýšlí na jejich louhování ve vodě, funguje to výborně. Už naši dědové používali během vegetace k hnojení kompostový čaj. A ten je pouze výluhem z doutnajícího kompostu.

Zatímco okurky a lilky rostou z vody, rajčata jsou rajčaty pouze tehdy, mají-li dostatek chuti a vůně. Sluníčko je klíčové, nicméně pomoci lze i výživou. Pokud jste si v nabídce výrobců všimli speciálních substrátů pro bylinky, mohou se stát součástí vaší strategie. Obsahuje minerální látky, které jsou potřebné pro tvorbu voňavých silic. A ta jsou u rajčat stejně důležité jako u bylin. Vysypte obsah 5kilogramového sáčku na povrch substrátu v době kvetení a vaše snaha se zúročí na chuti. Je to ta nejpřírodnější věc, kterou můžete udělat pro dosažení brilantní chuti.

Sklizeň probíhá přes celou sezónu
V dobré péči výpěstky bohatě rodí po celou sezónu a téměř není dne, kdy by nebyla nová nadílka zralých plodů na sklizeň. Při vyvazování výhonů je výhodné proplétat je mezi jednotlivými rostlinami vzájemně. Vytvoří tak kompaktní zelenou stěnu, která lépe odolává větru. A pokud je nad chodníkem či fasádou i krátký přesah střechy, který chrání před rosou a deštěm, rajčata i okurky se vyhnou houbovým onemocněním. Je to drobnost, která zaváží.

Postupná sklizeň je pro dosažení maximální úrody klíčová. Pokud rostliny investují energii do výživy plodů, aniž by vynakládaly energii na zrání semen, četné plody dorůstají rychleji a vybarvují se s předstihem.

Dvě mocné rostliny lilku, pět rajčat a jedna okurka poskytnou dostatek úrody pro tříčlennou rodinu. S tuctem sazenic můžete pomyslet dokonce i na zavařování. Nároky na prostor vzrostou minimálně a vaším úkolem je stále jen zalévání a sklizeň plodů.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek