1.5 C
Brno
Úterý, 3 prosince, 2024
- Reklama -časopis
DomůZahradaJak zvládnout na zahrádce suché léto

Jak zvládnout na zahrádce suché léto

Letní vedra dokážou prověřit dovednost každého zahrádkáře. Víte co dělat, abyste nepřišli o zeleň a úrodu?

Letní vedra dokážou prověřit dovednost každého zahrádkáře. Zatímco jedni žalí nad suchou zemí a vysokými účty od vodáren, jiní spoléhají na svá opatření a přístup, který má blízko k přírodě. Co dělat, aby zahrada netrpěla suchem víc, než je nutné?

Řešení je třeba hledat v samotné zahrádce a jejím bezprostředním okolí. Čím více věcí kolem sebe změníte, tím vyššího účinku dosáhnete. Všechna opatření je však třeba stihnout dříve, než si sluneční paleva začne vybírat svou daň.

1.Utlumte sílu slunce
Rozpálené fasády, chodníky, zídky, ploty či holé kusy země se stávají zásobníkem tepla, které do svého okolí vyzařují ještě několik hodin poté, co je slunce přestane zahřívat. Chybí jim zásoba vody, jejíž odpařováním by mohly tlumit nápor veder, aby upravili vaše lokální klima. Účinek slunce znásobují a vy si to možná vůbec neuvědomujete.

Pokud se vaše zahrádka a dvůr krčí v objetí nahoty, udělejte vše proto, abyste to změnili. Zakryjte zdi a fasády popínavkami, nahraďte ploty živou výsadbou, přikryjte zídky a okraje chodníků kobercem skalniček a vtiskněte do některého z koutů dlouhověký strom, který zahalí část prostoru do tůně. Vyrobte důmyslnou výsadbou tepelný štít, který ve vašem dvoře a zahradě vytvoří malý ekosystém, jehož vzduch se zvlhčuje vláhou, která opouští listy živých rostlin.

V čem se liší rozpálený kus betonu od zelené výsadby? Část energie se v listech spotřebuje na výrobu cukrů místo toho, aby se přeměnila na nežádoucí teplo. Listy jsou jako malé solární lapače. Čím více jich je, tím úspěšnější jste.

2.Zpomalte únik vodní páry
Nakrátko posečený trávník je v době nedostatku vláhy stejným nesmyslem jako hnědavé záhonky popukané země v zahradě, na které stojí sazenice útlých rostlin jako vojáci. V obou případech slunce vytáhne ze země veškerou vláhu během několika dní a porosty se ocitnou v nouzi. Zahoďte za hlavu všechny nesmyslné módy, které pocházejí ze zemí s odlišným klimatem či z polí obráběných mechanizací.

Nastavte sekačku na maximální výšku a upravte harmonogram sečení tak, abyste dovolili stéblům trávy přizvednout se do výšky lýtek. Vytvoří tak ochrannou vrstvu, která chrání půdu před přehříváním a nadměrným odpařováním. Pokud do takového trávníku zakomponujete i nízkou jetel, budete mít jistotu, že vláha se v půdě udrží i během déle trvajícího sucha. Není pravda, že takový trávník nikdy nebude vypadat dobře. Právě naopak, při pravidelné údržbě bude vypadat zdravě a lákavě.

Zamyslete se i nad zahradou, ve které jste vypovídali válku plevelu. Udělejte vše proto, aby byla půda v průběhu celé sezóny kryta před slunečními paprsky. Začněte intenzivně mulčovat vyzrálým kompostem, slámou a posečenou trávou, která není v květu. Upřednostněte výsev široce před řádky a sáhněte po smíšené výsadbě, kde se drobnější plodiny s vyššími doplňují na každé zádi. Čím více země zůstane v zákrytu zeleně, tím méně vody bude potřebovat.

3.Polévejte, když prší
Nenechte v deštivém počasí unikat vodu z vašich střech do kanalizace jen proto, že máte pocit, že jí je dostatek. Pokud nemáte kapacitu pro její úplné zachytávání, použijte ji během deště na závlahu. Čím více vody na záhony a dvůr spadne, tím hlubší vrstvy se naplní vláhou. Jen zřídkakdy se v našem klimatu stává, že prší víc, než je zem v našich dvorech a zahradách schopna přijmout. Proto směle vyražte s pláštěnkou a hadicí do zahrady, abyste malým čerpadlem přemístili z malých záchytných sudů vodu tam, kde vám poskytne nejvíce užitku. Možná se budete cítit jako blázen, tato taktika však má něco do sebe.

Při takové zálivce se znásobí síla každé zelené plochy, která svým hustým porostem přikrývá zem. S dostatečným přemokřením půdy se odsune nástup důsledků každého suchého horka. Čím více vody z nebe zužitkujete, tím méně jí budete muset kupovat od vodáren. Zahrádka si na čištění, filtrování a chlorování rozhodně nepotrpí.

4.Zlepšete kvalitu půdy
Pokud se na podzim pustíte do pravidelného rývání nebo vás čeká obnova starého trávníku či ozdobných záhonů, podívejte se na půdu, v jakém je stavu. Čím více organického materiálu do ní dodáte, tím bude její schopnost vázání vody dokonalejší. Nerozhoduje, jestli to bude několik fur králičího hnoje, holubího trusu, zahradního kompostu, nebo sáhnete po několika paletách zahradnického substrátu na bázi rašeliny. Důležité je pouze to, aby se zemina naplnila organickým materiálem. Ten jí dodává vzdušnost, vytváří mikroprostor k udržení vláhy a napomáhá vybudovat ekosystém symbiotických hub, které pomáhají rostlinám čerpat vláhu z méně dostupných částí půdy. Organického materiálu nikdy není dost a pokud takto uděláte každý rok, postupně uvidíte, jak výrazně dokážete zpomalit prosychání půdy. Nenadějte se, že jeden kolečko shnilé trávy to udělá. Uvědomte si, že za každým kilogramem sušiny, kterou ve formě plevele či úrody vysbíráte v zahradě, zda vykosíte v trávníku, stojí téměř stejné množství hmoty, která z půdy zmizela.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek