7.3 C
Brno
Sobota, 12 října, 2024
- Reklama -časopis
DomůBydleníAbyste se v ložnici dobře vyspali

Abyste se v ložnici dobře vyspali

Znáte to. Lehnete si do postele, najdete si správnou polohu, zavřete oči… a nic. Spánek nepřichází. Když se už při počítané oveček blížíte k tisícovce, řeknete si: „Něco není v pořádku.“ Možná bude chyba v matraci, přikrývce nebo v teplotě v pokoji, nebo… Poradíme vám, jak si zařídit ložnici, aby se vám v ní dobře spalo.

Matrace je základ
Pořiďte si nejlepší, jaký si můžete dovolit. Vždyť vybíráte si společníka na každou noc alespoň na deset let. Kdysi byly pružinové nebo pěnové matrace, dnes je již technologie dál a také v těchto kategoriích jsou na výběr desítky možností. Základní rozdíl je v tom, na jakou podložku je pořizujete. Máte-li lamelové nebo dokonce polohovatelné rošty, volte pěnovou matraci. Na nepolohovatelné lamely můžete jít is pružinovou matrací, která je primárně určena na pevný podklad, při spaní však budete mít pocit, jako byste byli na trampolíně. Někomu však tato pružnost a měkkost vyhovuje. Už dávno totiž neplatí teorie, že zdravá matrace má být tvrdá.

Koupi matrace ovlivňují různé parametry člověka – hmotnost či věk – i samotné matrace – materiál, hustota, počet pružin, potah – proto si nechte poradit ve specializované prodejně a favority si přijďte vyzkoušet několikrát. Výhodnou je možnost vyzkoušení a vrácení matrace po určité lhůtě.

Matraci je třeba na něco položit, proto si dejte záležet i na výběru postele. Vyberte si co největší, jakou zpracete do určeného prostoru. Člověk potřebuje na jednolůžku alespoň 90 cm a na dvoulůžku minimálně 80 cm, aby se pohodlně vyspal a matrace by měla být alespoň o 20 cm delší, než je její výška. Kolem postele si (na třech stranách) nechte 60 až 90 cm pro pohodlný pohyb.

Tiše, teplo…
Pro klidný spánek je kromě dobré postele zapotřebí i klid, dostatečná tma a správná teplota v pokoji. Udělejte taková opatření, abyste zablokovali přísun hluku a světla do vaší ložnice. Proti hluku jsou nejlépe dobře těsnící okna, proti světlu žaluzie a závěsy. Pokud máte rádi, když vás ráno budí sluníčko, postačí vám žaluzie. Preferujete-li na spánek úplnou tmu, přidejte i závěsy podšité speciální temnící vrstvou. Pro „drakuly“ se prodávají i třívrstvé závěsy s vnitřní vrstvou z filcu, které dokážou vytvořit pocit hluboké noci i ve dne. Takové závěsy plní i akustickou funkci tlumení zvuků. Podobný efekt mají také koberce, čalouněné čelo postele či křesla.

Pro kvalitní spánek by měla být v ložnici nižší teplota než v ostatních pokojích, proto byste měli mít možnost regulovat tu teplotu manuálně. Začněte například při 18 stupních Celsia a uvidíte.

Ložní prádlo
Ložnice má být místem odpočinku a tomu přizpůsobte i barvy, vzory a nábytek. A snažte se ji moc nezaklidit nábytkem a různými věcmi. Vyberte si takové barvy, které mají na vás uklidňující účinek. Vzory by neměly být rušivé a vystříhejte se také výrazných uměleckých kousků.

Nepodceňujte ani výběr ložního prádla, do kterého si budete každý večer lehat. Materiálů a vzorů je nepočítaně, musíte si najít takové, které vám budou nejvíce vyhovovat. Pro někoho je satén chladivý, pro jiného je plátno zase drsné.

Nažehlené a navoněné ložní prádlo také přispívá k dobrému spánku. Vůní ke spánku je levandule. Můžete si sáček s vysušenou levandulí vložit na spodní stranu mezi polštář a povlečení. Před žehlením zase můžete prádlo i ručníky postříkat rozprašovačem naplněným aromatizovanou vodou. K tomuto účelu se prodávají speciální přípravky, ale můžete si ji vyrobit i doma. Do sterilizované litrové láhve přidejte decilitr bílého neutrálního alkoholu (například vodka nebo líh) a čajovou lžičku vonného oleje (levandule nebo citrusové plody). Dolijte destilovanou vodou a pořádně promíchejte. Láhev skladujte na tmavém a chladném místě a podle potřeby jí občas postříkejte prádlo. Budete mít v ložnici krásnou vůni.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek