7.3 C
Brno
Sobota, 12 října, 2024
- Reklama -časopis
DomůZahradaI váš balkon může být obsypán jahodami

I váš balkon může být obsypán jahodami

Pokud máte pocit, že přece jen chcete mít ze svého balkonu více užitku než potěšení z kvetoucích letniček, vyzkoušejte to s pěstováním jahod.

Je to každoroční radost, která se završí sladkou odměnou. V truhlících a květináčích zarodí stejně intenzivně jako na záhonu v zahradě.

Velkou předností je, že neexistují žádná omezení ve výběru sazenic. Nehledejte žádné balkonové jahody či katalogové zázraky, které slibují záplavu plodů v malém květináči. Sáhněte po osvědčené klasice a budete sklízet úspěch. Zatímco vy se postaráte o přísun vody a živin, včelky zajistí opylení.

V plné sezóně
Možná jste to zažili na vlastní kůži, možná jste se s někým podělili o jeho radost. Dvě červené jahůdky na útlé rostlince krčící se v květináči. To, co vypadalo jako slib budoucích úspěchů, je příkladem dokonalého selhání. Takhle to nesmí vypadat.

Zdravá sazenička jahody je v květináči přikryta bohatým trsem velkých, sytě zelených listů na 30centimetrových stopkách a vy máte co dělat, abyste přes hustý porost dohlédli na srdíčko sazenice. Je to, jako by jahodu zachvátil hněv a naježená chtěla ukázat, že ona je pánem prostoru a obsadí ho do posledního kousku.

Z této rozcuchané kštice začnou čnít pevné stonky s bohatým rozvětvením, na kterých se objevuje jeden květ za druhým. Když přijde jejich čas, opadnou jim květní lístky a změní se na trsy malých zelených jahůdek. Ty rostou ze dne na den až do chvíle, než stonek pod tíhou klesne k zemi a zelená se přes bělavou a narůžovělou začne měnit na sytou červenou. V tomto momentě máte na každé rostlince několik desítek velkých, slaďoučkých plodů a vy víte, že námaha nevyšla nazmar.

Kolik jahod lze vypěstovat na panelákovém balkoně? Klidně můžeme mluvit o deseti kilogramech. A to je už množství, které stojí opravdu zato.

Živiny jsou tíhou na vašich bedrech
Není zahrádkářské zeminy, která by byla stabilní zásobárnou živin na celou sezónu. Pravda je taková, že cosi jako zásobní hnojení neexistuje. Chcete-li sklízet úrodu, musíte dodávat nepřetržitě živiny. A to v případě jahod znamená, že se musíte obrátit přímo na přírodu a zapomenout na průmyslová hnojiva, která by během čtyř pěstitelských sezón substrát nadobro zruinovala. Zasolení by bylo neúnosné.

Osvědčenou klasikou je peletovaný ovčí hnůj, který rostlinky nepopálí a můžete jej na povrch květináčů přisypávat ve štědrém množství. Nastartuje mikrobiální život, oživí zeminu houbami a vytvoří v ní klima, které je příznivé nejen pro tok živin, ale také pro rozklad rostlinných zbytků. Je to, jako byste tvořili mikroskopický život.

Výhodou granulátu je, že z něj můžete dělat výluh do vody, kterou používáte k zalévání. Trvá přibližně dva dny, než získá sytě hnědou barvu a je nabit živinami. Během sezóny byste jím rozhodně neměli šetřit. Přehnojení se nemusíte obávat.

Vláha musí přicházet po celý rok
Dostatek vláhy je důležitý nejen v době růstu a zrání plodů, ale také mimo vegetační sezónu. Osvědčily se samozavlažovací květináče a truhlíky, které lze od jara do podzimu štědře plnit zásobou vody a výživného výluhu, aby přísady netrpěly stresem ze sucha. I divoká jahoda si na sluneční stráni pod lesem užívá vláhu, která se drží při zemi. Kulturní odrůdy na tom nejsou jinak.

V horkém létě vystačí zásoba vláhy přibližně na dva dny, v jarních a podzimních dnech si vaše jahodová zahrádka vystačí s týdenní pravidelnou zálivkou. Vaše povinnosti však s příchodem zimy nekončí.

Jahody je třeba zastínit bílou textilií a při každém odměku je štědře polit. Pokud by substrát proschl, začal by vodu vytahovat ze zazimovaných rostlinek a ty by vyschly. Protože ne mráz, ale ztráta vody jsou příčinou zimního hynutí. Tak je to vždy, když někdo řekne, že mu jahody v květináčích vymrzly. Ideální je také nastýlání sněhem, který se sám při odměku mění na vodu, aby zavlažil substrát.

Pro výsadbu je ideální srpen
Letos si už jahodové slavnosti užít nestihnete, ledaže byste se spokojili s kontejnerovanými prosadami celoročně rodících odrůd. Čekejte však na srpen, který je měsícem výsadby jahod. Právě tehdy se zahrádkářské prodejny zaplní množstvím pěstebního materiálu, ze kterého si můžete vybrat své favority.

Do 60centimetrového samozavlažovacího truhlíku vám vejdou tři sazenice, do 25centimetrového samozavlažovacího květináče to bude jedna. Všechny je třeba zasadit do zahradnického substrátu namíchaného výrobcem pro pěstování jahod. Od toho obyčejného se liší mírně kyselou pH reakcí půdy, která je pro kondičku a růst jahod klíčová. Nejednou je špatné pH hlavní příčinou, proč je na zahrádce úroda jahod přimělá.

Od výsadby do podzimu rostlinky zesílí a když se uloží k zimnímu spánku v polovině prosince, vezmete jim všechny suché listy a zaléváte je až do jara. A to je čas, kdy víte, na čem jste. Čeká vás bohatá oberačka.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek