20.1 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůZahradaJak si vybrat zahradní sezení

Jak si vybrat zahradní sezení

Pokud plánujete venku stolovat, vsaďte na klasický stůl s židlemi. Na debaty s přáteli se více hodí sedací souprava.

Dnes oficiálně začíná léto a počasí nám nejbližší dva-tři měsíce dopřeje iv těchto zeměpisných šířkách možnost vysedávat na zahradách, balkonech či terasách. Proto, pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas vytáhnout nebo pořídit si nábytek do vašeho „externího“ obývacího pokoje.

Obchody již od jara nabízejí řadu exteriérových souprav pro stolování či posezení v různých materiálových provedeních i cenových relacích. Je třeba si jen správně vybrat s ohledem na vaše finanční i prostorové možnosti. Co všechno byste měli zvážit?

Materiál a cena
Pamatujte na to, že nábytek, zvláště ten z přírodních materiálů nebo kovu, budete muset někam na zimu uskladnit. Proto si změřte nejen prostor, kde jej chcete v létě používat, ale také místo, kde přezimuje. Problém může nastat zejména s rohovými sedacími soupravami. Máte-li méně místa, pamatujte na variabilitu nábytku.

Dalším kritériem je materiál. Tady přichází do hry cena. Nejdražší je dřevo, ať už z našich nebo exotických dřevin, ale je to vytrvalý a nadčasový materiál, který při správném zacházení a údržbě vydrží snad celý život.

V posledních letech je velmi oblíbený a poměrně cenově dostupný umělý ratan s hliníkovou konstrukcí. Takový nábytek je velmi elegantní a lze jej použít i v interiéru, což se může hodit, pokud máte zimní zahradu. Jeho výhodou jsou nízká hmotnost a nenáročná údržba.

Stejné výhody nabízí i kovový nábytek, ať už z hliníku, nebo tahokovu se speciální úpravou pro venkovní použití. Je flexibilní, snadno přenosný, nenáročný na údržbu a stohovatelný. Nejlevnější je plastový zahradní nábytek, ale na klasické bílé židle, které se lámaly i pod lehčími váhami, zapomeňte. Dnes už seženete kvalitní plastové sezení v zajímavém designu a pěkných letních barvách.

Hezká a hravá, ale nepříliš praktická je kombinace dřeva či kovu s pevným látkovým potahem. I při poduškách k sezení dbejte na to, aby byly potahy odnímatelné a daly se vyprat v pračce. Přestože dnes se již vyrábějí potahy iz materiálů, které jsou odolné i vůči dešti.

Účel a místo
Při výběru typu exteriérového sezení berte v úvahu zejména účel, pro který jej budete používat. Pokud plánujete venku stolovat, pořiďte si raději klasický stůl s židlemi. Na kávičku a debaty s přáteli se více hodí sedací souprava s měkkými polštáři. Chcete-li v zahradě chytat bronz nebo si poležet u bazénu, nemělo by vám chybět lehátko. Nejlépe polohovatelné, abyste měli komfort as kolečky, aby se dalo přesouvat. Ke čtení knihy pod slunečníkem je výborné pohodlné polohovatelné křeslo, k lenošení zase houpací síť nebo závěsné křeslo.

Pokud míváte spoustu návštěv, mějte po ruce i doplňkové sezení. Například skládací stolu a židle, které pohotově vyjmete z garáže nebo sklepa, přenosné plastové taburetky, případně látkové vaky naplněné kuličkami, na kterých se dá vyvalovat. Skládací zahradní nábytek je dobrou volbou i do bytů s malými balkony.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek