Ať máte domov jakkoli útulně zařízený, život mu vdechnou květiny. Ať už je to fialka v malém květináči, nebo pár kvítků utržených na louce vyvolá dojem, že svůj domov milujete a staráte se o něj. Vybírání, sbírání a aranžování květin může být zábava a nevyžaduje to velkou vědu. Nemusíte každý týden kupovat kytici čerstvých růží. Věřte svému oku, vždyť místnost dokáže osvěžit i rozkvetlá halouzka v zavařovací sklenici.
Výběr a péče
Ať už si květiny nasbíráte na louce, v zahradě, nebo si je koupíte u květináře, vybírejte čerstvé kusy s pevným stonkem a zelenými listy bez náznaku žloutnutí. Hodně pylu na okvětních lístcích u řezaných květin také naznačuje, že už mají nejkrásnější období za sebou. Květináři skladují květiny při nižší teplotě, proto se nebojte uzavřených poupat. Když je doma dáte do vázy, při pokojové teplotě se rozvijí do několika hodin.
Aby květiny vydržely ve váze co nejdéle svěží, vyzkoušejte několik následujících triků. Pokud jste si koupili řezané květiny v balíku, zkraťte jim stonky ostrým nožem minimálně o 2,5 centimetru pod 45-stupňovým úhlem a odstraňte spodní listy v té části stonku, která bude ponořena ve vodě. Kytice od květináře by už měla být takto upravena.
Šikmo oříznutá plocha stonku umožní květinám přijímat dostatek vody, což se jim při vodorovně seříznutém stonku zaraženém na dno vázy nepodaří. Čím méně listů ve vodě, tím méně bakterii a delší život květin. Když budete vodu ve váze vyměňovat, opláchněte stonky pod tekoucí vodou a zopakujte šikmý řez.
Potrava pro květiny
Pokud vám květinář přibalil sáček s „potravou“ pro řezané květiny, nevyhazujte jej. Skutečně funguje. Prášková směs je obvykle mixem cukru, který zajistí výživu květin, slabé kyseliny pro lepší vstřebávání vody a antibakteriálního přípravku. Výživu si můžete vyrobit i doma. Stačí do vody přidat dvě malé lžičky cukru, octa a půl lžičky bělidla nebo jiného dezinfekčního prostředku běžně používaného v domácnosti. Ocet můžete nahradit také citrónovou šťávou. Pokud jste použili výživu, stačí vodu ve váze pouze dolévat, není třeba ji vyměňovat každý den.
Řezané květiny ve váze neumisťujte na přímé slunce a v zimě k radiátoru či jinému zdroji tepla. Delší vydrží spíše na chladnějším místě v bytě. A ještě jedna překvapivá, ale účinná rada. Čerstvé řezané květiny a dozrávající ovoce si nevoní. V procesu zrání ovoce se totiž uvolňuje ethylen, který zrychlí i „zrání“, respektive vadnutí květin.
Váza nemusí být jen váza
Natrhali jste si nebo koupili čerstvé řezané květiny, zbývá ještě vybrat vhodnou vázu. Nemusí to být jen klasická váza, která je k tomu určena. Jako váza může posloužit cokoli, co udrží vodu – různé prázdné láhve, dózy a sklenice od zavařenin, džbán, karafa na víno nebo vodu, plechovice očištěné o etikety, byť šálky na kávu. Fantazii se meze nekladou, ale držte se základního pravidla – v jednoduchosti je krása.
K pestrobarevné kytici z různých květin se hodí spíše jednobarevná nádoba nebo váza z čirého skla. Sólo květiny vyniknou iv nápaditějších vázách. Vyšší válcovité vázy o stejném průměru jsou určeny pro mohutnější květiny s delšími stonky. Ve váze s rozšířeným hrdlem vynikne spíše bohatá kytice s volně naaranžovanými květy od středu směrem k vnějším stranám. Kulatá váza si zase žádá „klasickou“ kulatou kytici květin.
Pokud vám při aranžování zůstaly „nepodarky“ – například zlomené květiny s krátkým stonkem nebo zbylé listy, můžete je naaranžovat do více malých váziček nebo skleniček různých tvarů. Více takových váziček u sebe bude působit dostatečně bohatě i uprostřed jídelního stolu. Případně je můžete svázat barevně sladěnou stužkou a vznikne vám kompaktní květinová dekorace.