20.1 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůBydleníJak připravit pokoj pro školáka

Jak připravit pokoj pro školáka

Prázdniny se nezadržitelně krátí a školáci brzy opět usednou do lavic. Nachystat je třeba tašku, pohledat zapadlé učebnice, nakoupit všechny potřebné sešity a pomůcky. Pokud máte doma prvňáka, pamatujte ještě na jednu velmi důležitou věc: na velký krok byste měli připravit i jeho pokoj. Kreativní a příjemně zařízené prostředí mu může pomoci snáze přivyknout na nový režim.

Pokud se vám nechce provádět zásadní přestavbu dětského pokoje nebo si jej nemůžete dovolit, měli byste dohlédnout alespoň na pár základních věcí. Prostor pokoje je třeba funkčně rozdělit na tři části – hrací, spací a pracovní. Nemusíte je dělit fyzicky nábytkem, ale mělo by být jasné, kde je prostor pro kterou činnost, aby se dítě při učení nerozptylovalo.

Stůl a židle
Základem pracovního koutu musí být vhodný psací stůl a zejména kvalitní židle. U obou je vhodné volit variabilnost, jelikož dítě během školní docházky výrazně vyroste a nechcete přece měnit nábytek každý rok-dva. Dnes se již prodávají stoly, na kterých lze nastavit nejen výška, ale i hloubka a sklon. Ruce od loktů směrem dolů by měly být při práci opřeny o stůl. Jeho výška je nastavena správně tehdy, jsou-li ruce sehnuté v lokti pod o něco větším úhlem než 90 stupňů.

Židle by měla být na kolečkách, aby byla pohyblivá a splňovat základní ergonomické parametry. Výběr židle pro školáka opravdu nepodceňujte, předejdete tak nezvratným deformacím páteře, které mohou být v budoucnu bolestivé. Jak si na židli správně sednout? Dítě by mělo mít chodidla pohodlně položená na zemi celou plochou. Podle toho nastavíte výšku sedáku. Úhel mezi stehny a trupem by měl být při správném sezení tupý – mezi 90 a 120 stupni. Mezi přední hranou židle a lýtky musí zůstat dostatečný prostor, aby v nohou volně proudila krev. Záda by měla být o židli opřena až po lopatky.

Stůl umístěte v dětském pokoji tak, aby na něj dopadalo co nejvíce přirozeného denního světla. Pokud dítě používá počítač s monitorem, neměl by být na stole umístěn proti oknu, aby se v něm světlo neodráželo. Během zimy, kdy jsou dny krátké a rychle se stmívá, se sejde i stolní lampa. Při jejím umístění na stole dbejte na to, zda je vaše dítě pravák nebo levák, aby si nestínilo.

Úložný prostor
Na nové pomůcky do školy je třeba vyčlenit i dostatek úložného prostoru. Školní potřeby by měly být jasně odděleny od hraček. Nejvhodnější je, pokud má stůl zásuvky nebo pohyblivý kontejner se zásuvkami. Do něj si mohou školáci odkládat ty nejzákladnější potřeby a mít je hned po ruce. Stabilní místo je třeba najít i pro učebnice, sešity a školní tašku.

Aby nebylo vše podřízeno jen funkcionalitě, „vyřádit se“ můžete na doplňcích. A tady si určitě přizvěte na pomoc i svého školáka. Je to přece jeho pokoj a on by se v ní měl cítit příjemně. Nechte ho vybrat si doplňky – úložné boxy na pera, tužky, hravé věšáky na zavěšení sáčku na přezůvky a podobně. Vytvořte mu prostor pro seberealizaci, například nástěnku, na kterou si bude moci kreslit, psát nebo lepit různé výstřižky či obrázky. Užitečná je i omyvatelná tabule, na kterou lze psát fixy nebo plocha natřená tabulovou barvou. Tam si může školák kreslit, předcvičovat psaní, ale také trénovat vystupování před tabulí, aby neměl ve škole trému.

Pak už jen je třeba dítě naučit udržovat si na pracovním stole pořádek, aby se věci v novém uspořádání neztrácely. Určitě se tomu potěší i učitelky ve škole.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek