20.1 C
Brno
Pátek, 24 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyJak si uspořádat vnitřek šatníku

Jak si uspořádat vnitřek šatníku

Chcete-li v domácnosti udržet pořádek, musíte mít dostatek úložného prostoru. Platí to zejména pro menší byty, kde není prostor pro samostatnou místnost na sklad nebo šatník. Záchranou v takových případech jsou vestavěné skříně. Pokud jsou dobře navrženy, za úhledné dveře – ať už zasouvací, nebo klasické s panty – ukryjete spoustu věcí. Poradíme vám, jak si vestavěnou skříň zorganizovat a co byste v ní měli a neměli skladovat.

Výška, hloubka, dveře
Rozhodující je výběr místa, kde bude vestavěná skříň stát. Ideální je umístění mezi dvěma reálnými stěnami a od podlahy až po strop. Využijete tak celý prostor a ušetříte materiál na boční stěny i vrchní desku, což se jistě odráží na ceně. Pokud nemáte takové ideální místo, ještě více oceníte flexibilitu vestavěných skříní, protože na míru lze vyrobit téměř do jakéhokoli prostoru. Většina firem, které vestavěné skříně prodávají, má plánovací software nebo zkušené prodejce, kteří vám s návrhem pomohou.

Kromě výšky je důležité zvolit i správnou hloubku skříně. Limitujícím faktorem je opět prostor, ale pokud jej máte dostatek, doporučuje se hloubka 60 cm. Taková je ideální skříň, dost hluboká pro podélné věšení i ukládání skládaného oblečení. V hlubší skříni může být problematické na věci vzadu dosáhnout au věšáků budete mít zase zbytečně mnoho místa nazbyt.

Pokud nemáte dostatek prostoru, pracovat lze is hloubkou od 35 až 40 cm. Oblečení však budete muset věšet příčně, proto na jednu řadu věšáků počítejte s šířkou alespoň 50 cm. Zimní kabáty či bundy však do takové skříně nevejdete a problémem mohou být i složená pánská trička. Mělká skříň je ideální spíše pro dámy nebo děti.

U obou variant si nechte rezervu na vodící lišty na posuvné dveře, které zaberou i 10 cm. Zvolíte-li si klasické dveře s panty, musíte zase počítat s dostatkem prostoru před skříní na jejich otevírání.

Vnitřní vybavení
Vestavěné šatníky jsou splněným snem pořádkumilovných lidí. Kdysi byly ve skříních jen police a tyč na ramínka, dnes existují speciální úložná řešení na jednotlivé druhy oděvů i doplňky. Každý si může namíchat kombinaci dle vlastní potřeby a finančních možností.

Základ je věšení, které se v šatní stínce rozlišuje na dlouhé a krátké. Dlouhé věšení je určeno na kabáty či dlouhé dámské šaty a měli byste si na něj vyčlenit minimálně 120 cm z výšky skříně. Krátké věšení slouží k oděvům vrchní části těla (košile, halenky, trička, svetry, krátké šaty, kalhoty…) a od nich se odvíjí i potřebná výška. Například na pánskou košili počítejte s výškou 100 cm, na dámskou halenku postačí i 80 cm. Při plánování si rozmyslete, které oblečení chcete zavěšovat na ramínka a změřte si jeho délku. Pomůže vám to při plánování.

Stejnou otázku si položte iu policií. Do jaké výšky na sebe budete oblečení ukládat, chcete jej skládat naplocho nebo na sebe do komínků? Podle toho si určíte šířku i výšku polic – ideálně 25 až 30 cm. Pokud plánujete do polic umístit úložné krabice pro lepší rozdělení a manipulaci s věcmi, nastavte si výšku police podle nich, abyste zbytečně neplýtvali prostorem. Pokud je skříň hlubší, nechte si mezi policemi větší rozteče, abyste se pohodlně dostali i na oblečení uložené úplně vzadu. Na horních policích je vhodné držet věci v krabicích, abyste k nim měli snazší přístup.

Praktické jsou také vysouvací zásuvky či drátěné koše. Skladujte v nich například spodní prádlo nebo menší doplňky. Výška zásuvek bývá kolem 15 cm, pokud si dáváte dělat skříň na míru, můžete si ji přizpůsobit dle potřeby.

Většina prodejců šatní skříní již dnes nabízí různé komponenty, které usnadní organizaci a přehlednost. Například výsuvný věšák na kalhoty, kravaty, dělící police, pohyblivé kontejnery se šuplíky, speciální podnosy na šperky či hodinky, ale také držáky na boty, žehličku nebo vysavač a samozřejmě vnitřní osvětlení. Počítejte však s tím, že si za ně připlatíte. Nejdražší jsou právě výsuvné doplňky příjemné pro manipulaci.

Ven ze šatníku
Na závěr ještě několik pravidel, jak věci v šatníku správně skladovat. Nedoporučuje se věšet kabáty a jiné kabáty do stejné skříně, kde máte uloženo spodní prádlo a věci, které si oblékáte přímo na kůži. Oblečení zvenčí totiž obsahuje nečistoty.

Proto byste v šatníku neměli skladovat ani špinavé prádlo či, nebodaj, boty. Pokud nemáte na výběr a prostorové možnosti vám jinak nedovolí, použijte alespoň uzavíratelné plastové krabice nebo obaly na boty. V šatníku také nemá co dělat vysavač plný prachu a nečistot.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek