-0.4 C
Brno
Neděle, 10 prosince, 2023
- Reklama -časopis
DomůAktualityŽidle s pavím ocasem

Židle s pavím ocasem

Interiérové ​​nálady, které tvarují dnešní vkus, jsou vymezeny trojicí základních tendencí: vintage, retro a enviro. V nich snadno ožívají zapomenuté designérské motivy jako řemeslný kumšt či materiálová poctivost. Jedno i druhé spolehlivě naplňuje skandinávský design; což je nepochybně důvod, proč je v současnosti tak velmi oblíbený.

Pokud bychom trend severského vlivu chtěli personifikovat v jediné osobnosti z dějin designu 20. století, výborně by posloužil Hans Jørgensen Wegner (1914–2007). V rozsáhlé práci dánského návrháře a architekta jsou snadno rozpoznatelné všechny rysy, které na skandinávské designérské tradici milujeme. Zmíněný kumšt nábytkářského řemesla, upřednostnění poctivých přírodních materiálů, k tomu přidejme tvarovou střízlivost či promyšlený účel, a také lehkost, se kterou elegantní kousky získají přízeň uživatele.

Král židlí
Wegner patří mezi nejvýznamnější postavy designérských příběhů a letos by se dožil stovky. To dalo více dánským i světovým muzejním institucím, vydavatelům a nábytkářským výrobcům příležitost, aby připomněli jeho autorský odkaz. Jako zkušený autor se podepsal pod vícero komplexních interiérových řešení, ale vyhlášený je především produkcí židlí. S více než půl tisícem navržených modelů jej lze považovat za skutečného „krále židlí“.

„Kdyby se tak v životě dala navrhnout jediná dobrá židle… to však opravdu nejde!“ postěžoval si ještě v roce 1952, přičemž v navrhování originálních sezení pokračoval do velmi vysokého věku. Stihl si vybudovat profesionální vztah s více dánskými truhlářskými dílnami, například PP Møbler či Carl Hansen & Sons, které dodnes nepřetržitě vyrábějí nejúspěšnější Wegnerovy návrhy.

Základní pracovní metodou designéra byla interpretace. V nevyčerpatelné nábytkové scenérii minulosti si vyhlédl nějaký tradiční kousek a podrobil jej modernímu výkladu. Prokázal přitom mimořádný cit pro pochopení přírodního materiálu dřeva i pro respektování ergonomických zákonitostí lidského těla.

Inspirována windsorem
Pragmatický, ale přitom mimořádně vlídný rukopis dal základ jeho „nadčasovým“ klenotům. Například odpočinkovému sezení s kódovým označením PP550. Židle s elegantně vykresleným obloukem opěradla vznikla v roce 1947. Jako předloha jí posloužila klasická britská židle typu „windsor“. Wegner ji „překreslil“ v ​​javorovém dřevě se sedadlem vyplétaným z pevného provázku. Doplnil důmyslné detaily – rozšířené části vřeten opěradla tam, kde se ho dotýká záda, nebo organicky vymodelovaná křídla loketních podpěr, přičemž ji nechal zpracovat s důrazem na excelentní řemeslnou práci.

Když moderní a přece dráždivě historizující židli PP550 uviděl další prominentní dánský designér Finn Juhl, poznamenal, že mu vějířově rozvinuté opěradlo připomíná paví ocas. Přirovnání se ujalo a tak Wegnerovu návrhu přischla přezdívka „Paví židle“ (v dánštině Påfuglestolen). Původně se vyráběla v dílnách Johannese Hansena, ale od roku 1992 ji pod autorizovanou licencí prodává dánský PP Møbler.

Paví židle je ikonou skandinávského designu, která módní parametry vintage, retro a enviro naplňuje se spolehlivou důsledností. Nepředstírá je však v povrchním stylingu, ale vychází z logiky své vnitřní designérské podstaty. Jako nadčasová klasika zůstane sebevědomě krášlit domácnost i poté, co módní vlna pomine.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek