7.3 C
Brno
Sobota, 12 října, 2024
- Reklama -časopis
DomůAktualityJak se co nejúčinněji zbavit herpesu? 10 babských receptů a 8 rad...

Jak se co nejúčinněji zbavit herpesu? 10 babských receptů a 8 rad pro léčbu oparů

Co nejlépe na herpes funguje? Kdy a proč vzniká? Tady je 10 domácích a babských receptů, jak zmírnit bolest a urychlit hojení.
Nejprve cítíte brnění, máte pocit diskomfortu na rtech, v koutku úst. Cítíte svědění, později pálení, koutek zčervená a oteče, stačí 48 hodin a infekce vypukne. Možná vám kůže zahnisá, obvykle se ale udělá krvavá vyrážka, puchýř či vřídek, možná mokvá, ale bolí. Nakonec se vytvoří strup. Během cca 2 týdnů (7-10 dní, někdy 3-4 týdny) se ošklivý krvavý koutek nebo zanícená kůže na obličeji zahojí a odezní. Spontánně.

Míváte herpes? Při miminku velký pozor, můžete jej smrtelně ohrozit!
Nedávno zarezonovala v médiích zpráva o nečekaném úmrtí jen dvouměsíčního miminka, jehož příčinou byla nevinná, láskyplná pusa jeho otce, která nastartovala šestitýdenní boj o život malého drobečka. Marně. Kamenem úrazu byl herpes na ústech nešťastného mladého tatínka, což mělo nakonec fatální následky.
Opar je symptomem herpes viru
O čem mluvíme? Pásovém oparu, lidově „koutku“, za kterým stojí virus herpes simplex, obvykle HSV-1, ale způsobit jej může i HSV-2 (méně obvyklé). Říká se, že 90% lidí bude viru vystaveno, než dovrší věk 50 let. Do 70% lidí bylo pozitivně testováno na herpes virus, způsobující pásový opar.

Pokud jednou vstoupí do vašeho organismu, zůstává tam do konce života.

Jak se zbavit herpesu? Dá se léčit?
Nelze. Neexistuje žádná efektivní léčba, která by vám z těla odstranila herpes virus. Pokud se jednou infikujete, virus zůstává v těle. Léčíte jen symptomy propuknuté infekce. Máte-li jakékoli problémy, obavy, dotazy, neváhejte se zeptat vašeho lékaře či lékařky, nebo nejlépe dermatovenerologa či dermatoveneroložky.

Bolest a pálení lze však zmírnit a vůči propuknutí infekce existuje prevence. Proces hojení také umí urychlit různé domácí recepty, bylinky a samozřejmě posílení imunity, tedy dodání potřebných vitamínů organismu a zdravý životní styl.

Pro tyto domácí recepty a rady však neexistuje ještě dostatek vědeckých studií a důkazů, které by prokázaly jejich prospěšnost a účinnost. Ne každému také dokážou pomoci. Proto je zkoušejte a užívejte opatrně.

10 babských rad a receptů na pásový opar
1) Led a chlad
Chladivé obklady zmírňují diskomfort, redukují bolest, zánět a otok. Pokud máte doma led, určitě jej neaplikujte přímo na pokožku, mohl by ji poškodit, ale zabalte do čisté gázy či kapesníku. Tyto obklady si dávejte tak často, jak je třeba, ale myslete na to, že ačkoli diskomfort odstraní, neredukují trvání pásového oparu, ani nemají vliv na jeho léčbu.

2) Aloe vera
Po kterém krému nebo gelu sáhnete jako prvním, když se spálíte od slunce? S obsahem aloe vera! Aloe vera má úžasné účinky jak na trávicí trakt, tak na poranění kůže, včetně těch způsobených oparem. Přestože je výzkum s aloe vera limitován, je dokázáno, že má tato rostlinka protizánětlivé účinky a stejně účinná je i proti virům. Máte-li balzám s obsahem aloe vera, šup s ním na koutky.

3) Propolis či manuka med
V případě obou produktů včel nezapomínejte na to, že pokud jste alergik/čka – alergický na pyl, nejsou pro vás vhodné ani doporučené. Podle dermatovenerologů a dermatoveneroložek na to mnozí alergici a alergičky zapomínají.

Oba výrobky jsou slibné při léčení ran a lézí na pokožce. Samotný propolis je účinný vůči virům, manuka med (Nový Zéland) také při hojení oparu – studie však mají své limitace a není jich dostatek. U jedné z nich se však ukázala efektivita manuka medu srovnatelná s antivirotikem acyclovir.

V jiných studiích obě zkombinovaly při léčení oparu a zjistily, že redukuje jak bolest, tak rychlost hojení. Léze rychleji mizely a děti (2-8 let) měly menší problémy s jídlem.

Young man is showing a cold sore on his lip

Med i propolis jsou výborné i jako prevence vypuknutí infekce nejen způsobené herpes virem, ale také před vypuknutím jiných onemocnění.

4) Česnek – ano či ne?
Bylinkáři a bylinkářky považují česnek za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik na světě. Také studie se zabývají jednotlivými složkami, které česnek obsahuje, a jsou efektivní v boji proti virům a bakteriím.

Dermatovenerologové a dermatoveneroložky však varují před jeho aplikováním na pokožku, protože může působit agresivně a pokožku spálit (pacienti s významně popálenou kůží česnekem). Totéž platí i při léčbě oparu. Preventivně vám však nic nebrání česnek zařadit do stravy nejen před oparem, ale také jinými onemocněními.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek