Nemovitosti jsou drahé, zejména ve větších městech proto jako houby po dešti vyrůstají projekty se startovacími byty. Jedná se o malometrážní byty, které si kupují zejména mladí lidé jako první bydlení. Do garsonky, apartmánu nebo jednopokojového bytu o rozloze od 20 do 35 čtverečních metrů se snaží vtěsnat celý svůj život. Jak si zařídit takový malý byt, aby nepůsobil jako přeplněná „kutice“? Přinášíme vám pár tipů a triků, jak obalamutit oči a opticky zvětšit prostor.
1.Sjednoťte podlahy
Jednotná podlaha zvětšuje prostor. V malých bytech je zbytečné vytvářet pomyslné hranice mezi vstupním a obytným prostorem, případně kuchyňským koutem. Zapomeňte na kombinaci dlažby, linolea, parket, koberců či dalších podlahových krytin. Vsaďte na jeden materiál (nejlépe ve světlých barvách), který vám pomůže prostor co nejvíce otevřít. Samozřejmě, výjimkou je koupelna. Vyhněte se výrazným vzorům na kobercích. Když už, tak volte vertikálně běžící pásy, které mohou pokoj opticky prodloužit.
2.Slaďte barvy
Divoké a výrazné barvy jsou nepřítelem malých prostor. Snažte se sladit barvu podlahy, stěn i stropu do příbuzných barevných tónů. Oči tak budou plynule přecházet z jednoho povrchu na druhý, aniž by je něco vyrušovalo. Prostor se díky tomu opticky otevře a bude působit větší. To neznamená, že všechno musí být bílé. Držte se v odstínech jedné barvy, přičemž nejsvětlejší by měl být strop. Vzorům se úplně vyhýbat nemusíte, ale zacházejte s nimi střízlivě. Například jednu zeď můžete ozvláštnit tapetou s velkým vzorem nebo vertikálními pásy.
3.Natáhněte okna
Velká okna dokáží prostor prosvětlit a opticky zvětšit. No na Slovensku nebývají standardem ani v mnoha větších bytech, natož ještě v malých kuticích. Existuje však finta, jak toho docílit. Pokud máte v místnosti jen jedno malé okno, zavěste na něj mnohem větší záclonu, co do šířky i výšky. Pusťte ji například až od stropu po zem. Okno bude vypadat mnohem větší a strop vyšší. Použijte jemnou, lehkou a jednolitou záclonu, která bude působit vzdušně. Máte-li vedle sebe dvě okna, zavěste jednu záclonu přes obě, abyste jednotlivými pásy zbytečně nerozsekali prostor.
4.Čarujte se zrcadly
Stáli jste jako dítě v prostoru, kde byla naproti sobě umístěna dvě zrcadla? Měli jste pocit, že ten prostor jde donekonečna? Zrcadla dokáží s prostorem kouzlit. V úzkých prostorách mohou dvě zrcadla zavěšená hned od země a umístěná naproti sobě vytvořit dojem nekonečného prostoru. Máte-li prostor jen na jedno, umístěte jej tak, aby odráželo světlo a otevřelo tak prostor. Zrcadlem můžete vytvořit i iluzi dodatečného okna. Pokud máte malou kuchyni, zkuste umístit zrcadlo jako zástěnu za kuchyňskou linku nebo alespoň za sporák, kde bývá většinou největší tma. Odraz vám prostor přirozeně prosvětlí. Odvážnější mohou zrcadlo nalepit také na dvířka kuchyňské linky. Úzké zrcadlo vodorovně umístěné na celou stěnu zase rozšíří úzkou koupelnu.
5.Zabezpečte dostatek světla
Pokud nemáte v malém bytě dostatek přirozeného světla zvenčí, musíte to zachránit umělým osvětlením. A nešetřete jím. Čím menší prostor, tím více světel potřebujete. Zdroje osvětlení by přitom měly být umístěny maximálně do úrovně očí, aby nevrhaly stíny na strop. Visící lustry se proto snažte zavěsit nejníže, jak to jde. Zvětšujícím způsobem působí i stolní lampy se stínítkem umístěné na zemi.
- Vyberte správný nábytek
Malý prostor si žádá správný nábytek. Vyvarujte se těžkým a masivním kusům, vybírejte spíše solitéry z materiálů, které působí vzdušněji. Například sklo, plasty, průhledné materiály, kombinace světlého dřeva s mramorem. Vsaďte na minimalismus, čisté linie a jednoduché tvary. S nábytkem zůstaňte u země, vhodné jsou nižší skříňky a stolek či sedačka na vyšších a tenkých nožičkách. Podobně jako při osvětlení, nechoďte mnohem výše než do výšky očí.
7.Neskladujte věci
Poslední řada tak trochu souvisí se všemi předchozími. Řiďte se pravidlem méně je více. Malý prostor natřený nábytkem a různými drobnostmi, které jste za život nahromadili, působí stísněně. Před stahováním své věci pořádně přetřiďte a zbavte se všeho, co nepotřebujete. Z toho, co vám zůstane, se co nejvíce věcí snažte skrýt. Nejlepší volbou je vestavěná skříň na celou stěnu nebo na míru navržený úložný prostor, který pojme všechny věci. Vystavte jen doplňky, ke kterým máte opravdu srdeční vztah, knihy a rodinné fotografie.